
3D Tlač (Filamenty)
Filamenty pre 3D tlačiarne ABS, PLA , alebo ďalšie na objednávku. Priemer struny 1,75mm. Bližšie informácie, alebo záujem o podobný sortiment, ktorý tu nemáme nás kontaktujte na 0910479777.
Ako sa o filament postarať.
Sušenie filamentu a jeho skladovanie
Ako vznikne vlhký filament a ako ho rozpoznať?
Všetok materiál používaný na 3D tlač je hygroskopický, čiže dokáže dobre pohlcovať a zadržiavať vlhkosť zo vzduchu. Táto vlastnosť môže ale spôsobiť nemalé problémy pri tlači. Preto je dobré naučiť sa filament správne skladovať, aby ste zabránili komplikáciám v budúcnosti. V článku nájdete návod na to, ako rozpoznať, že filament je navlhnutý, ako ho správne uchovávať av prípade potreby, ako ho vysušiť.
Každý typ filamentu môže absorbovať vlhkosť inak rýchlo. Ale je niekoľko príznakov, ktoré vám napovedia, že máte česť s vlhkým filamentom:
pri vytláčaní sa ozývajú zvuky praskania
viditeľne nižšia pevnosť výtlačkov a priľnavosť vrstiev
nerovnomerné vytláčanie materiálu
hrudky a hrbolčeky na tlačovej strune
neštandardne textúrované povrchy na výtlačkoch
tlač nedrží na podložke
z trysky vyteká "pena"
Pokiaľ ste si všimli niektoré z týchto príznakov u vášho filamentu, je na čase ho vysušiť. Niektoré materiály sú na navlhnutie náchylnejšie. Reč je napríklad o nylone, PETG alebo PVA, pri ktorých sa môže vlhkosť prejaviť hneď na druhý deň po ponechaní na vzduchu.
Na vysušenie filamentu môžete používať:
sušička filamentu / odvlhčovač filamentu
klasická rúra
sušička na potraviny
1) Sušička filamentu / odvlhčovač filamentu
Sušičky filamentu sú špeciálne vyrobené na zbavenie vlhkosti tlačového materiálu. Takže môžu byť vašou prvou voľbou pri sušení filamentu. Na trhu nájdete rôzne typy sušičiek filamentu , ktoré používajú rôzne spôsoby sušenia, ale všetky sú pomerne jednoduché na ovládanie. V podstate to funguje tak, že vložíte cievku s filamentom dovnútra, zvolíte správne nastavenie a necháte sušičku robiť svoju prácu.
Existujú sušičky, pri ktorých je možné filament napojiť rovno k tlačiarni a tým si uľahčíte prácu. Sušičky určené priamo na vysúšanie filamentu sú spoľahlivou a jednoduchou voľbou, vďaka ktorej vám odpadne množstvo starostí a vy sa môžete plne venovať tlači.
2) Klasická rúra
Každý jej máme pravdepodobne doma, takže sa jedná o najjednoduchší a najbežnejší spôsob sušenia filamentu. Stačí, keď nastavíte teplotu tesne pod teplotu skleného prechodu, filament vložíte do rúry a necháte ho tam štyri až šesť hodín, aby mal dostatok času na odparenie vlhkosti. Platí, že čím dlhšie ho tam necháte, tým bude suchšie. Pre materiál PLA, ABS a nylon sú ideálne teploty na vysušenie tieto:
PLA: 40 – 45 °C
ABS: cca 80 °C
Nylon: cca 80 °C
Je dôležité sa uistiť, že vaša rúra zvládne dlhodobo udržať nastavenú teplotu. Pretože, keby došlo k prekročeniu teploty, mohlo by dôjsť k roztaveniu filamentu aj celej cievky. Myslite na to, že cievku je dobré dávať do rúry až po nejakej dobe, čo dosiahne cieľovú teplotu, pretože niektoré rúry pri rozhrievaní môžu prekročiť nastavenú teplotu.
3) Sušička potravín
Ďalšia z možností, ktorú máte na výber je sušička potravín. Tieto sušičky dosiahnu nižšie teploty ako klasické rúry. Preto pri materiáli ako je ABS a nylon, kde je požadovaná teplota sušenia okolo 80 °C, môžete na sušičke potravín (v prípade, že nezvládnu dosiahnuť túto teplotu) jednoducho nastaviť najvyššiu možnú teplotu.
Sušičky na potraviny sú dostupné a väčšinou umožňujú odňať niektoré vnútorné poschodia, takže sa vám tam cievka s filamentom zmestí.
Ako na správne uchovávanie filamentu?
Teraz, keď ste si vlákno správne vysušili, bude vašou úlohou udržať ho v takom stave čo najdlhšie. K tomu môžete využiť vzduchotesnú škatuľu, vysúšacie vrecká alebo špeciálne na to určené vákuové vrecká s membránou na odsatie vzduchu. Tieto metódy zaistia zakonzervovanie filamentu a predĺženie jeho životnosti.
Vrecká a vákuová pumpa sú k dostaniu samostatne alebo v sete spolu s vákuovou pumpou.
Filament ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) patrí medzi najčastejšie používané filamenty, a to vďaka univerzálnemu použitiu. Je odolný voči mechanickému poškodeniu a skvele sa hodí pre tlač dlho vystavované poveternostným vplyvom (okrem UV žiarenia). ABS je zdravotne nezávadný, ale pre zdravotnícke aplikácie sa príliš nehodí.
Veľkou výhodou pri ABS je, že sa ľahko opracováva, výtlačky môžete vyhladiť acetónom
Nie sú podkategórie
SpäťOznamenie: